• hmu@ukr.net
  • +380997717780

Пістолети

9-мм пістоле́т Мака́рова

Радянський самозарядний пістолет, прийнятий на озброєння Збройних сил та правоохоронних структур СРСР у 1951 році.

Історія створення

У роки Другої світової війни короткоствольна зброя пройшла серйозну перевірку. Досвід цієї війни породив нові тактико-технічні вимоги до пістолетів, зокрема їм треба було стати компактнішими, легшими, надійнішими та скорострільнішими. Пістолет ТТ зразка 1933 р. мав численні вади, а саме: ненадійна фіксація магазину, незручна форма руків’я тощо. Крім того, було визнано за доцільне мати на озброєнні армії два типа пістолета: автоматичний з довгим стволом — для офіцерів та сержантів, що будуть безпосередньо брати участь в бойових діях (ним став пістолет Стєчкіна), і компактний — для старших офіцерів і як «зброя мирного часу».

Тому, у 1945 році, на вимогу Радянської Армії, в СРСР було оголошено конкурс на розробку нового компактного пістолета для оперативно-бойового застосування. Технічні вимоги до пістолета були досить жорсткими. За умовами конкурсу, новий пістолет повинен був перевершувати ТТ за вагогабаритними показниками (бути компактнішим, зручним для застосування у ближньому бою), надійністю у польових умовах та влучністю стрільби, застосовувати патрон 7,65 мм або 9 мм, крім того, ще й повинен бути технологічним у масовому виробництві. При цьому ще й орієнтувалися на порівняно невелику потужність та застосування пістолета в раптових зіткненнях з противником на малих дальностях. В результаті спочатку був створений новий патрон до пістолета — 9×18 мм, який за потужністю являє собою той розумний максимум, що можна використовувати в пістолеті з вільним затвором. В основу цієї розробки лягли довоєнні німецькі праці у тому ж напрямку, що приводить до створення фірмою GECO патрону 9×18 Ultra. Потрібно зазначити, що незважаючи на однакові позначення, радянський патрон невзаємозамінний з німецьким, так як має великий діаметр кулі (справжній калібр радянського патрону — 9,39 мм).

У конкурсі на новий пістолет взяли участь відомі конструктори — Токарєв Ф. В., Воєводін П. В., Коровін С. А., Раков І. І., Сімонов С. Г., а також молоді, ще мало відомі — Макаров М. Ф. з Тули, Сєврюгін Г. В., Клімов А. Л. і Лобанов А. І. з Іжевська. Після серії жорстких випробувань на надійність найкращим був визнаний зразок під 9-мм патрон, сконструйований колективом інженерів на чолі з Миколою Федоровичем Макаровим.

За основу розробки, було взято німецький пістолет Walther PP, зразку 1929 року. Пістолет, який переміг у конкурсі, мав певні відмінності від «Вальтера», але зберіг його загальне компонування та конструкторські рішення. Ескізне пророблення ПМ завершилося у 1947 р. В 1948 був підготовлений остаточний варіант проекту.

Виробництво нового пістолета було налагоджено в Іжевську у 1949 році та продовжувалось понад 50 років. На озброєння Радянської Армії, МВС та органів держбезпеки пістолет Макарова, чи ПМ, офіційно був прийнятий в 1951 році. Однак у середині 1990-х років в конкурсі на штатну зброю для російських силових структур модернізований варіант пістолета Макарова — ПММ — програв пістолету Яригіна (ПЯ). Що ж стосується України, то відомо, що на заміну пістолету Макарову для правоохоронних органів держави КП «НВО «Форт» МВС України» розробило новий пістолет Форт-12 під той же патрон, що й в ПМ.Будова

Дія ПМ заснована на віддачі з вільним затвором. Замикання ствола відбувається за рахунок маси затвора і пружності поворотної пружини, вдягнутої на ствол.

Ударно-спусковий механізм подвійної дії з відкритим курком. У ПМ застосований вільний ударник, який не має пружини, що утримує його в задньому положенні. Теоретично це може привести до мимовільного пострілу при падінні пістолета з великої висоти, але Н. Ф. Макаров вважав, що ударник не має достатньої маси, аби серйозно враховувати цю можливість.

Пістолет складається з 32 деталей і таких основних частин:- рамка зі стволом і спусковою скобою;
– затвор з ударником, викидачем і запобіжником;
– поворотна пружина;
– ударно-спусковий механізм;
– рукоятка з гвинтом;
– затримка затвора;
– магазин.

Після того, як вставлений магазин і досланий набій в патронник, ПМ можна поставити на запобіжник. При цьому відбувається безпечний спуск курка з бойового взводу, курок відходить від ударника і блокується, спусковий гачок йде вперед і теж блокується. Блокується також і затвор (у «Вальтер ПП» затвор не блокується і зброю можна перезаряджати при включеному запобіжнику). При включеному запобіжнику ПМ готовий до носіння.

Постріл з ПМ Перед пострілом прапорець запобіжника, що знаходиться на лівій стороні задньої частини затвора, потрібно перевести в нижнє положення, в позицію «вогонь» (що зручніше за «Вальтер ПП», де важіль треба переводити у верхнє положення). Курок встане на запобіжний взвод і ПМ буде готовий до пострілу самовзведенням. При першому натисканні на спусковий гачок одночасно зводиться курок, тому для спуску потрібно більше зусилля, ніж при зведеному курку — близько 3,5 кг. Після першого пострілу курок буде зведений (поставлений на бойовий взвод) і для пострілу досить легкого і короткого натискання із зусиллям близько 1,5 кг.

Після зняття із запобіжника курок можна звести вручну, як у пістолетах з ударно-спусковим механізмом одинарної дії, для точнішого першого пострілу. При зведенні курка спусковий гачок відходить назад. Тепер перший постріл можна зробити коротким натисканням. Курок можна зняти з бойового взводу притримуючи його великим пальцем і натискаючи на спусковий гачок. Після того як спусковий гачок буде відпущений і піде вперед, курок встане на запобіжний взвод, що запобігає контакт курка з ударником при неповному зведенні курка.

Гільза після пострілу викидається вправо.Стандартний магазин ПМ містить 8 набоїв. Після витрачення всіх патронів затвор встає на затворну затримку. Зняти затвор з затримки можна за допомогою важеля, що знаходиться зліва на рамці. Якщо не вставлений порожній магазин, то зняти затвор з затримки можна й іншим способом, відтягнувши його трохи назад і відпустивши. Якщо в пістолет вставлений споряджений магазин, то, після зняття затвора з затримки, патрон досилається в патронник, і пістолет знову готовий до пострілу.

Засувка магазина, як і у більшості європейських пістолетів того часу, розташована в основі рукоятки. Таке розташування засувки виключає випадкове витягання магазину, проте менш зручне для швидкої зміни магазину.

Відмінні риси пістолета Макарова — простота конструкції і багатофункціональність деталей. Так, затримка затвора служить одночасно і відбивачем гільз. Двопера пластинчаста бойова пружина служить одночасно пружиною важеля взводу і пружиною шептала, а також пружиною відбою курка (вигин її широкого пера) при постановці на запобіжний взвод. Нижній кінець пружини є пружиною засувки магазина.

Н. Ф. Макаров створив пістолет, конструкція якого містить ряд оригінальних рішень. Пістолет простий в експлуатації, що має великий службовий ресурс і надійніший за взятий за основу Walther PP.

Деякі деталі, наприклад, бойова пружина і, особливо, запобіжник, мають досить складну форму. Але, надалі, зміна технології дозволила спростити і здешевити виробництво.Купчастість і розсіювання

ПМ має гарну, для компактного пістолета, точність. При стрільбі на 25 метрів стандартними патронами 57-Н-181 радіус розсіювання R100 становить 75 мм, а на 50 метрів — 160 мм. На відстані 10 метрів радіус розсіювання всього 35 мм.

Перевірка бою пістолета здійснюється стрільбою на 25 м по чорному колу діаметром 25 см, встановленому на щиті висотою 1 м і шириною 0,5 м. Купчастість бою ПМ визнається нормальною, якщо всі чотири пробоїни вміщаються в коло діаметром 15 см. Середня точка влучення задовольняє вимогам, якщо вона відхиляється від контрольної точки не більше 5 см в будь-якому напрямку.

Радіус розсіювання при стрільбі з приведеного до нормального бою пістолета характеризується такими цифрами:

Відстань, мРадіус розсіювання 100 % куль, смРадіус розсіювання 50 % куль, см
10 м3,52
15 м53
20 м6,54
25 м7,54,5
30 м96
40 м127
50 м168

Складання та розбирання пістолета

Розбирання пістолета може бути неповним і повним.

Неповне розбирання проводиться для чищення, змащення й огляду пістолета в такому порядку:- витягти магазин з основи рукояті;
– зняти пістолет із запобіжника;
– опустити спускову скобу вниз і зрушити її вліво;
– відокремити затвор від рамки;
– повернути спускову скобу на місце;
– зняти зі ствола зворотну пружину.

Збирання після неповного розбирання проводиться в зворотному порядку.


Після цього пістолет перевіряється на правильність складання:- зняти пістолет із запобіжника;
– поставити затвор на затворну затримку;
– зняти затвор з затворної затримки;
– поставити пістолет на запобіжник.


Повне розбирання проводиться для чищення при сильному забрудненні, після знаходження пістолета під дощем або в снігу, при переході на нове змащення і при ремонті в такому порядку:- неповне розбирання пістолета;
– відокремлення шептала і затримки затвора від рами;
– відокремлення рукоятки від її основи і бойової пружини від рамки;
– відокремлення курка від рамки;
– відокремлення спускової тяги з важелем взводу від рамки;
– відокремлення спускового гачка від рамки;
– відокремлення запобіжника і ударника від затвора;
– відокремлення викидача від затвора;
– розбирання магазину.


Збирання після повного розбирання проводиться в зворотному порядку.

Часте повне розбирання пістолета не допускається, оскільки прискорює зношення частин і механізмів.Цікаві факти

?Пістолет ПМ знаходився у кожній укладці майна та обладнання космонавта на кораблі «Восток», тобто саме він став першою стрілецькою зброєю, що побувала в космосі.

?Принаймні до 2004 р. в охороні ГУП «Конструкторське бюро приладобудування» значився справний пістолет ПМ виробництва 1949 року (заводський номер 11) з настрілом близько 50 тис. пострілів.

?Навколо пістолета ПМ розгортається сюжет кінофільму «Макаров». Пістолет навіть стає у певному сенсі дійовою особою фільму.

?У Фінляндії ПМ входить до четвірки моделей, обов’язкових для освоєння на курсах практичної стрільби (інші три — Glock 17, Beretta 92F і CZ-85).

?На ринку цивільної стрілецької зброї в США ПМ користується певним попитом і непоганою репутацією насамперед з причини своєї дешевизни при цілком прийнятній надійності і невеликих габаритах як зброя самооборони. Найбільшим попитом серед любителів зброї в США користуються ПМ виробництва НДР через вищу якість обробки і матеріалів виготовлення.

Автоматичний пістолет Стєчкіна (АПС)

Автоматичний пістолет під набої 9×18 мм з кобурою-прикладом, що міг вести вогонь як одиночними пострілами, так і чергами. За створення цього пістолета І. Я. Стєчкин був нагороджений Сталінською премією.

Історія створення

Автоматичний пістолет Стєчкіна був розроблений наприкінці 1940-х — на початку 1950-х років та прийнятий на озброєння Радянської Армії у 1951 році.

Він призначався для озброєння як особиста зброя деяких категорій військовослужбовців, які згідно штату не озброювалися автоматом Калашникова, карабіном СКС, або пістолетом системи Макарова.

До таких категорій відносилися, наприклад, члени екіпажів танків та бойових машин, розрахунки гармат (артилеристи), гранатометники, кулеметники станкових кулеметів, шифрувальники та певна категорія офіцерів. При цьому справедливо вважалося, що пістолета ПМ не буде достатньо для їх самооборони у випадку бойового зіткнення з супротивником.Будова

Пістолет складається з наступних частин і механізмів:1. Рамка зі стволом, спусковий скобою і підставою рукоятки;
2. Затвор з ударником, викидачем і перекладачем-запобіжником;
3. Ударно-спусковий механізм;
4. Механізм уповільнення темпу стрільби;
5. Зворотна пружина;
6. Затворна затримка;
7. Щічки рукоятки з гвинтом;
8. Магазин.ТТХ

Тактико-технічні характеристики:
• Калібр — 9 мм;
• Довжина — 225 мм;
• Довжина ствола — 140 мм;
• Маса зі спорядженим магазином, кг 1,22;
• Маса кобури-приклада, кг 0,56;
• Місткість магазину — 20-25 набоїв;
• Бойова скорострільність одиночними пострілами — 40 п/хв.;
• Бойова скорострільність чергами — 700 п/хв.Складання та розбирання пістолета

Неповне розбирання пістолета проводити в наступному порядку:1. Вилучити магазин;
2. Перевірити, чи немає патрона в патроннику;
3. Відокремити затвор від рамки;
4. Зняти з стовбура зворотну пружину.
Складання пістолета після неповного розбирання проводити в зворотному порядку.Цікаві факти

?В АПС використовується досить рідкісне для пістолетів рішення — магазин з дворядним виходом патронів. Самі ж патрони розташовані в шаховому порядку, дворядними. Така система вимагає правильного поєднання і конструкції всіх елементів системи, таких як кут скосу патронника і форма магазину, а також дуже точного їх виготовлення. При цьому великою перешкодою була форма самого патрона 9×18. Стєчкин витратив дуже багато зусиль при проектуванні і доведенні до безперебійного функціонування деталей, пов’язаних з подачею патронів. Але в результаті він домігся надійності роботи навіть в екстремальних умовах експлуатації. Навіть в даний час найбільші європейські та американські виробники короткоствольної зброї використовують більш надійні при подачі магазини з однорядним виходом, але незручні при спорядженні і більш складні у виготовленні.

?АПС був однією з улюблених видів зброї кубинського революціонера Че Гевари (про що свідчать чисельні фото з цим пістолетом).

?Оскільки АПС виявився дорогим у виробництві, досить громіздким для носіння штабними офіцерами, і при цьому ж не настільки потужним, як автомат, при безпосередньому боєзіткненні, було прийняте рішення йти шляхом зменшення масо-габаритних показників автомата. Результатом оголошеного конкурсу на розробку такої зброї став автомат із складеним прикладом АКС-74У.

Сигнальний пістолет Шпагіна (СПШ) – радянський сигнальний пістолет (ракетниця).

Історія створення

Пістолет розроблений Георгієм Шпагіним. У 1943 році на озброєння Червоної Армії взяли сигнальний пістолет СПШ-43 (іноді називався «Освітлювальний пістолет Шпагіна» (ОПШ-42)). Через рік почалося виробництво модифікованої версії зі зміненим механізмом відкривання, при якому важіль був розміщений в нижній частині спускового гачка. Нова версія отримала позначення СПШ-44 (використовується також інша назва – СПШ-2).Будова

Пістолет складається з наступних частин і механізмів:

• гладкий ствол
• рамка
• щічки
• курок
• бойова пружина
• виштовхувач
• опор­ная план­ка бойової пру­жи­ни
• екстрактор
• ударник
• пружина ударника
• спусковий гачок
• закривка ство­ла
• труб­ча­та вісь
• пру­жи­на спус­ко­во­го гачка и закривки ство­ла

Прицільні пристосування відсутні.ТТХ

Тактико-технічні характеристики:
• Боєприпас – 26-мм сигнальний набій на базі мисливського набою 4-го калібру з “зіркою” замість дробу.
• Однозарядний.; боєкомплект з 10 набоїв у кобурі.
• Маса незарядженого пістолета – 900 г
• Маса зарядженого пістолета – 960-975 г
• Довжина – 22 см
• Довжина ствола – 15 см
• Швидкострільність – 10-12 пострілів/хв
• Дальність польоту “зірки” – 150 м
• Максимальна висота підйому “зірки” – 120 мРізна інформація

Приклади колірних або димових сигналівОдна зелена ракета означає «все в порядку, продовжуємо»;
Червона – потрібна допомога;
Червона і зелена – потрібно матеріально-технічне забезпечення.

Кольорові добавки для димового і світлового сигналуЧервоний колір полум’я і червоний димової сигнал – нітрат стронцію;
Зелений колір полум’я і диму – нітрат барію;
Синій і блакитний колір – хлорид міді;
Жовтий – натрій, сполуки натрію;
Білий колір полум’я і білий дим – різні пороху, алюміній.
Всі інші кольори (пурпурний, кармін, жовтогарячий) отримують змішуванням солей металів. Також давно використовується і перспективно в виробництві застосування органічних барвників. Наприклад, сигнальний оранжевий дим виходить простим додаванням барвника відповідного кольору.

«Форт-21.03»

– напівавтоматичний пістолет подвійної дії з подовженим стволом калібру 9×19 мм Люгер. Принцип дії – короткий хід ствола. Рукоятка сконструйована з врахуванням анатомічних особливостей руки, магазин великої місткості, полімерна рамка, напрямна для установки додаткових аксесуарів. Всі ці особливості роблять «Форт-21.03» сучасним, багатофункціональним бойовим пістолетом. Є ліцензійною версією ізраїльського пістолета Jericho 941

Історія створення

Напівавтоматичний пістолет подвійної дії Форт-21 був створений Вінницьким НВО «Форт» при Міністерстві внутрішніх справ України на основі ізраїльського пістолета Jericho 941 .

Пістолет Jericho 941 довгий час знаходився на озброєнні українського спецпідрозділу «Альфа» . Українські зброярі не могли обійти стороною цю модель. І коли постало питання про розробку вітчизняного тактичного пістолета, то було прийнято рішення конструювати його на основі ізраїльського збройового концерну IMI.

Підприємство «Форт» було засноване 24 січня 1991 року. Цей завод спеціалізується на розробці і виготовленні вогнепальної зброї, а також спецзасобів для співробітників правоохоронних органів і українських спецслужб.

Вже до 2004 року підприємство продало 500 пістолетів «Форт» різних моделей. Цех цього заводу – єдине в Україні місце, де в такій кількості виробляють стрілецьку зброю. При заводі також обладнана єдина в країні експериментальна лабораторія для випробування всіх зразків зброї. Принцип роботи пістолета Форт-21 – використання віддачі при короткому ході стовбура. Висока точність стрільби, досягнута за рахунок зручної «анатомічної» рукояті з великим кутом нахилу і легкого спуску.

Рукоятка пістолета Форт-21 розроблена з урахуванням анатомічних особливостей руки оператора. Місткий магазин, полімерна рамка, напрямна для установки додаткових аксесуарів, висока практична скорострільність – 40 пострілів в хвилину – всі ці особливості роблять пістолет Форт-21 сучасним, багатофункціональним бойовим пістолетом.

До недоліків пістолета Форт-21 деякі експерти відносять те, що дана модель трохи завелика (скоріше більше призначена для службових цілей), а також важко включити затворну затримку правою рукою (це можливо тільки лівої). На сьогодні пістолет Форт-21 знаходиться в основному на озброєнні українських спецслужб.ТТХ

Тактико-технічні характеристики:• Калібр – 9х19 мм
• Принцип дії – Напівавтоматичний, короткий ход ствола
• Ударно-спусковий механізм – Одинарної чи подвійної дії
• Вага:
без магазину – 870 г
пустого магазину – 90 г
повного магазину – 280 г
• Габарити:
Довжина – 207 мм
Висота – 145 мм
Ширина – 35 мм
Довжина ствола – 112 мм
• Місткість магазину – 16 п
• Практична скорострільність – 40 постр./хв
• Зусилля натиску на спусковий гачок – від 1,8 до 2,3 кг – з бойового взводу
• Нарізи – 6 канавок (полігональні)Різниця Форт 21.01…03

Пістолет Форт-21 випускається в трьох варіантах: Форт-21.01, Форт-21.02 і Форт – 21.03. Форт – 21.01 – базова модель. Пістолет Форт 21.02 відрізняється від базової моделі ергономічної рукояткою, а пістолет Форт-21.03 відрізняється від моделі 21.02 тільки подовженим стволом.