• hmu@ukr.net
  • +380997717780

Гранатомети

ГП-25

ГП-25 «Костьор» — однозарядний 40-мм підствольний гранатомет, призначений для використання в комплексі з автоматами АКМ, АК-74. Відноситься до дульно-зарядних нарізних систем, використовується для ураження живої сили противника і неброньованої техніки.

Історія створення

Добре всім відомі реактивні гранатомети стали активно використовуватися в період Другої світової війни. Дуже швидко вони зарекомендували себе в якості простого і ефективного протитанкової зброї. Однак воно погано підходило для боротьби з піхотою противника. Попередниками сучасних підствольних гранатометів можна вважати так звані гвинтівочні гранати, які з’явилися напередодні Першої світової війни. Хоча, ідея використання штатного вогнепальної зброї піхотинця для метання ручних гранат набагато старше: ще в XVIII столітті були придумані спеціальні воронки, які надягали на стовбур мушкетів. З їх допомогою в гущу військ противника закидалися різні вибухонебезпечні предмети. Найчастіше подібна зброя використовувалося при обороні фортець їх гарнізонами.

Під час Першої світової війни ручна граната стала одним з основних засобів ураження живої сили противника як в наступі, так і в обороні. Під час позиційних боїв окопи протиборчих сторін нерідко перебували на відстані кидка ручної гранати. Тому солдати стали придумувати різні способи, як кинути гранату далі і точніше. Спочатку використовувалися різні пращі і катапульти. Однак дуже скоро їм на зміну прийшли гвинтівочні гранати.

Ідея була дуже проста: спеціальна граната вставлялася в стовбур звичайнісінькою серійної гвинтівки, і за допомогою холостого пострілу відправлялася в сторону ворога. Енергії пострілу цілком вистачало, щоб метнути боєприпас на кілька десятків метрів. Гвинтівкові гранати мали кілька основних типів конструкцій, вони оснащувалися детонаторами ударної або дистанційної дії. Для стрільби гвинтівковими гранатами на стовбур зброї встановлювалися різні насадки, а також спеціальні прицільні пристосування.

Після закінчення війни для озброєння піхоти почали розробляти легкі гранатомети, які дуже швидко стали дуже серйозним штурмовим зброєю. Піонерами в цій галузі були німці, вони освоїли випуск спеціальних гранат для сигнальних пістолетів. У 60-ті роки американці створили ручний гранатомет М79, конструкція якого нагадувала звичайне мисливську рушницю. Його стовбур переламувався, і в нього вставлялася граната. М79 мав дерев’яний приклад і спеціальні прицільні пристосування. Цей гранатомет і сьогодні стоїть на озброєнні армії США. Американці дуже активно використовували його у В’єтнамі.

Однак подібна зброя хоча і володіла значною вогневою міццю, але мало ряд серйозних недоліків, головним з яких була необхідність в додатковому стрілецьку зброю. М79 важив 2,7 кг і мав досить солідними габаритами, тому бійцю було незручно носити (а тим більше застосовувати) його разом з автоматичною гвинтівкою або пістолетом-кулеметом. Вирішення цієї проблеми витало в повітрі: в кінці 60-х років армія США уклала контракт на створення подствольного гранатомета для гвинтівки М-16. Уже в 1970 році дослідна партія гранатометів вирушила у в’єтнамські джунглі.

У числі розробників нової зброї було і Тульське конструкторське бюро, що мало багатий досвід створення мисливського та бойової зброї. Безпосередньо гранатометом доручено було займатися конструктору-зброярі В. Н. Телеш, роботу він проводив спільно з фахівцями московського ДНВП «Прилад». Результатом цієї співпраці і став підстовбурний гранатомет ГП-25 «Вогнище», прийнятий на озброєння в 1978 році. Однак масове виробництво цієї зброї було розгорнуто тільки в 1980 році, після початку війни в Афганістані. І в умовах реальних бойових дій цей гранатомет показав найвищу надійність і ефективність.Тактико-технічні характеристики• Калібр – 40 мм
• Довжина: ГП-25 – 320мм
• Вага без гранати – 1,5кг
• Ефективна дальність стрільби – 150 мБудова

Гранатомет ГП-25 конструктивно складається з трьох частин:- сталевого ствола з кронштейном та прицілом,
– казенника
– ударно-спускового механізму, зібраного в окремому корпусі.

Для перенесення в похідному положенні гранатомет розбирається на дві частини: одну становить ствол, іншу — зібрані разом казенник і корпус ударно-спускового механізму. Ствол має довжину 205 мм (близько 5 калібрів гранатомета), в його каналі зроблено 12 гвинтових нарізів правого обертання.

Для зручності стрільби, до корпусу ударно-спускового механізму кріпиться пластикова пустотіла пістолетна рукоятка. Прицільні пристосування розраховані на стрільбу прямою або напівпрямою наводкою. Вони встановлені на лівій стінці кронштейна, тут же нанесена дистанційна шкала у вигляді дуги з поділками. Для прямої наводки служать відкидний цілик і рухома мушка. При установці прицілу на дальність особливий кулачок зміщує корпус мушки убік: таким чином вводиться поправка на деривацію гранати. Напівпряма наводка здійснюється: у напрямку — за допомогою цілика і мушки, по дальності — за допомогою дистанційної шкали і схила, підвішеного на осі прицілу (метод «квадранта»). Напівпряма наводка проводиться при навісний стрільбі.Складання та розбирання автоматуПорядок неповного розбирання гранатомета

1.Відокремити корпус ударно-спускового механізму з казенником і рукояткою від ствола: взятися лівою рукою за стовбур гранатомета, а правою – за корпус ударно-спускового механізму і, натискаючи великим пальцем правої руки на замикач, повернути ствол з кроншейн щодо корпусу ударно -спускового механізму на 60 градусів в будь-яку сторону, після чого роз’єднати їх.
2.Повернути ствол з кроншейн щодо УСМ і рукоятки
3.Відокремити чеку: взяти корпус ударно-спускового механізму в ліву руку, а двома пальцями правої руки взятися за верхню (вигнуту) частину чеки і підтягнути її вгору.
4.Відокремити вісь корпусу і перекладач: утримуючи корпус в лівій руці, двома пальцями правої руки послідовно витягти з отворів корпусу вісь, а потім перекладач; для зручності вилучення перекладача поставити його в положення ПР, а при вилученні його одним пальцем лівої руки натиснути на замикач.
5.Відокремити казенник від корпусу ударно-спускового механізму: взятися правою рукою за корпус, а лівої – за казенник і роз’єднати їх.

Порядок складання після неповного розбирання проводиться в порядку розбирання.ВаріантиPBG-40 mm – гранатомет ГП-25 виробництва компанії “Zastava Arms” (Сербія)
UBGL – гранатомет ГП-25 болгарського виробництва, який випускає завод ” Арсенал ” в місті Казанлик
ГП-25у – гранатомет ГП-25 українського виробництва, у 2017 році допущений до експлуатації в збройних силах України
ГП-30 «Взування» – вдосконалений гранатомет, який має меншу масу і більш просту конструкцію, був прийнятий на озброєння в 1989 році.
ГП-34 – вдосконалений варіант ГП-30Цікаві факти

?В 1989 році на озброєння був прийнятий вдосконалений гранатомет ГП-30, має меншу масу і простішу конструкцію.

АГС-17

АГС-17 «Полум’я» – 30-мм станковий автоматичний гранатомет, призначений для враження живої сили і вогневих засобів супротивника, розташованих поза укриттям, у відкритих окопах (траншеях) і за природними складками місцевості (у виярках, ярах, на зворотних схилах височин).

Історія створенняНа початку 70-х років в Радянському Союзі був розроблений і прийнятий на озброєння З0-мм станковий автоматичний гранатомет АГС-17 (рис. 1). Гранатомет створювався як протипіхотні зброя, що вражає живу силу противника, розташовану поза укриттів, у відкритих окопах (траншеях) і за природними складками місцевості (в потоках, ярах, на зворотних схилах висот) осколковими боєприпасами (ВОГ-17, ВОГ-17М) (рис2 ) настильним і навісним вогнем. Стрільба з гранатомета ведеться короткими (до 5 пострілів), довгими (до 10 пострілів) чергами і безупинно. Автоматика гранатомета діє за рахунок віддачі масивного вільного затвора. Застосувати просту схему автоматики дозволили порівняно слабкий метальний заряд, невисоке значення дуловій енергії гранати і мала довжина стволаТактико-технічні характеристики• Бойова обслуга – 2-3 чол.
• Калібр – 30 мм
• Боєприпаси – ВОГ-17, ВОГ-17М, ВУС-17
• Прицільна дальність – 1700 м
• Початкова швидкість гранати – 185 м/с
• Радіус суцільного ураження – 7 м
• Темп стрільби – 50-100 або 350–400 п/хв
• Вага гранатомета зі станком і прицілом – 31 кг
• Вага тіла гранатомета – 18 кг
• Маса коробки з боєприпасами – 14,5 кг
• Ємність стрічки – 29 гранат
• Боєкомплект – 87 постр. (3 коробки)
• Довжина – 840 мм
• Довжина ствола – 305 ммБудоваБудова тіла гранатомету АГС -17:
1 – ствол
2 – ствольна коробка
3 – затвор
4 – поворотні пружини
5 – приймач
6 – ударно-спусковий механізм
7 – кришка ствольної коробки з механізмом перезаряджання

Комплект:
У комплект гранатомета входять: три коробки для пострілів з дев’ятьма стрічками по 10 ланок кожна, чохол для перенесення тіла гранатомета, дві лямки для перенесення верстата, комплект запасних частин, інструменту та приладдя та формуляр. Крім того, на шість гранатометів передбачена одна трубка холодної пристрілки.Складання та розбирання автомату

Розбирання гранатомета може бути неповна і повна: неповна-для чищення, змащення й огляду гранатомета; повна-для чистки при сильному забрудненні гранатомета, після перебування його під дощем або снігом, після дегазації і дезактивації гранатомета, при постановці гранатомета на тривале зберігання, при заміні частин, при отриманні зі складу, для огляду в розібраному вигляді. Зайве часта розбирання гранатомета шкідлива, так як прискорює зношування частин і механізмів. Забороняється проводити в підрозділі розбирання частин і механізмів гранатомета, не передбачену справжнім Керівництвом.

Розбирання і складання гранатомета проводити на столі або чистій підстилці, застосовуючи інструмент, що входить в комплект ЗІП; частини і механізми класти в порядку розбирання, поводитися з ними обережно. Відокремлюючи або приєднуючи частини гранатомета, не застосовувати зайвих зусиль і різких ударів. При складанні гранатомета звірити номери на його частини з номером на ствольній коробці. При повній розбирання та збирання гранатомета помічник навідника може надавати допомогу навідник.Варіанти
АГС-17 «Полум’я» (Індекс ГРАУ – 6Г11, індекс гранатомета з верстатом – 6Г10, позначення КБ 216П) – базовий піхотний варіант на верстаті-тринозі САГ-17. Під час війни в Афганістані нерідко встановлювався в отворі вхідних дверей вертольота Мі-8Т;
АП-30 «Полум’я-А» (також АГ-17А, індекс розробника – 216П-А, Індекс УВ ВВС – 9-А-800) – авіаційний варіант, що відрізняється від базового електроспуском, лічильником пострілів, зменшеним з 715 мм до 600 мм кроком нарізів в каналі ствола через збільшену швидкості гранати при стрільбі з вертольота і збільшеним до 420-500 постр / хв. темпом стрільби і відповідно, масивним радіатором охолоджуючим ствол при більш інтенсивну стрілянину. Розроблявся за постановою ЦК КПРС і СМ СРСР № 1044-381 від 26 грудня 1968, прийнятий на озброєння в 1980 році.
АГ-17Д – варіант, встановлюється в БМПТ «Термінатор»
АГ-17М – морська модифікація, оснащена збільшеним радіатором стовбура. Встановлюється в баштових установках на катерах, а також в курсовій установці на БМП-3.
КБА-117 – український варіант, створений КБ «Артилерійське озброєння», призначений для установки на бойовий модуль бронетранспортерів і бронекатерів. У початку 2014 року розпочато розробку піхотного варіанта.Цікаві факти

?В ході війни в Афганістані гранатомети АГС-17 «Полум’я» часто встановлювалися в дверних отворах транспортних вертольотів Мі-8.

?Не дивлячись на те, що ємність стрічки становить 30 пострілів, на ділі заряджається лише 29, а перша ланка залишається порожньою.

УАГ-40

Історія створення

Дослідне виробництво гранатомета було розпочато в 2010 році, до 1 жовтня 2013 року було виготовлено 12 дослідних зразків УАГ-40. Остаточний варіант гранатомета був представлений у вересні 2013 року на збройовій виставці “Зброя та безпека-2013”. У жовтні 2013 року було розпочато передсерійне виробництво.

В кінці 2013 року компанія ТОВ НПК “Техімпекс” оголосила про створення бойового модуля TiE-1 (12,7-мм кулемет НСВ “Скеля” і 40-мм гранатомет УАГ-40), призначеного для установки на БРДМ-2.

6 лютого 2014 року КБ “Точні механізми” була успішно вирішена задача по встановленню на гранатомет УАГ-40 оптичного прицілу – на УАГ-40 встановили радянський оптичний приціл ПАГ-17.

24-27 вересня 2014 року в Міжнародному виставковому центрі в Києві, де проходила ХІ Міжнародна спеціалізована виставка “Зброя та безпека-2014”, був представлений бойовий модуль ОБМ для бронетехніки (12,7-мм кулемет “Скеля” і 40-мм гранатомет УАГ -40).

24 січня 2015 року розробники УАГ-40 повідомили, що протягом двох років їх винахід нікого не цікавило, однак зараз гранатомет “швидкими темпами намагаються прийняти на озброєння” і він проходить останню фазу випробувань перед запуском серійного виробництва.

30 січня 2015 року було оголошено, що гранатомети надійдуть на озброєння української армії в найближчим часом. У 2017 році УАГ-40 був офіційно прийнятий на озброєння збройних сил України.Тактико-технічні характеристики
• Максимальна довжина – 940 мм
• Маса (без гранат) – 17 кг
• Калібр – 40×53 мм
• Довжина ствола – 400 мм
• Наріз ствола – крок 1220 мм

• Кількість нарізів:
у початковій частині ствола – 8
у проміжній частині ствола – 16
у кінцевій частині ствола – 24

• Швидкість вильоту гранати – 240 м/с
• Максимальна дальність стрільби – 2200 м
• Темп стрільби – 400 постр./хв.Будова

Опис конструкції

УАГ-40 працює за принципом використання енергії віддачі вільного ходу затвора. Як боєприпасу використовуються 40 × 53 мм гранати стандарту НАТО в металевій стрічці М16.

Управління гранатометом здійснюється двома ручками, розташованими в задній частині корпусу або однієї рукояткою і плечовим упором. Для зручності стрілка рукоятки можуть займати як горизонтальне, так і вертикальне положення. Права рукоятка оснащена спусковий клавішею, яка має два режими – для одиночних пострілів і для стрільби чергами. Спускова клавіша і затвор оснащені запобіжниками, які виключають випадковий постріл.

Перевагою гранатомета УАГ-40 є те, що в конструкторській розробці використано:
– фрикційний демпфер затвора, котрий складається з консольних ресор, які взаємодіють із затвором і розташовані на внутрішній поверхні корпусу;
– триступенева поздовжня гвинтова нарізка ствола, що складається з двох частин;
– поворотні ручки управління спусковим механізмом;
– збірний механічний приціл, який знаходиться в ручці для перенесення АГ.Переваги та недоліки

Переваги– фрикційний демпфер затвора, котрий складається з консольних ресор, які взаємодіють із затвором і розташовані на внутрішній поверхні корпусу;
– триступенева поздовжня гвинтова нарізка ствола, що складається з двох частин;
– поворотні ручки управління спусковим механізмом;
– збірний механічний приціл, який знаходиться в ручці для перенесення АГ.

Недоліки– на дальності стрільби до 1 тисячі метрів гранати розсіюються в колі діаметром до 12 м.Цікаві факти

?Для зниження імпульсу віддачі УАГ-40 оснащений фрикційним демпфером затвора і щілинним дульним гальмом.

?Конструкція зброї дозволяє вести вогонь з непідготовлених позицій.

?УАГ-40 може бути встановлений на треножний верстат, або ж встановлений за допомогою адаптера на бронемашину або судно.

?У вересні 2010 року був представлений бронеавтомобіль “Козак” з встановленим на даху гранатометом УАГ-40.

Форт-600

Гранатомет «Форт-600» призначений для стрільби бойовими гранатами (осколково-фугасними, фугасними, кумулятивними або іншими бойовими гранатами) з метою ураження живої сили і вогневих засобів противника на відстані від 50 до 400 м або гранатами несмертельної дії (газові, світло-шумові та ін.). Приклад даної моделі оснащений прогумованим затильником, який значно амортизує енергію віддачі при стрільбі.

Історія створення

GL06 був розроблений у 2006 році у відповідь на нещодавній запит поліції провідної європейської країни, який прагнув отримати менш смертельну зброю для протидії заворушенням з особливою потребою в точності точковості в зоні протистояння. (понад 40 м (130 футів) для таких сценаріїв) під час стрільби з ударних патронів. Компанія Brügger & Thomet (B&T), що базується на Туні, забезпечила свого клієнта зброєю та спеціальним раундом, що додало переваги сумісності із широким набором смертельних та менш смертоносних боєприпасів, виготовлених у максимум 40 мм (1,6 дюйма).

В України виробляється під назвою Форт-600.Тактико-технічні характеристики• Калібр – 40х46 мм
• Ударно-спусковий механізм – тільки подвійної дії
• Габаритні розміри з розкладеним прикладом (600А) – 580х196х54 (670х196х54) мм
• Габаритні розміри зі складеним прикладом – 365х196х87 (365х196х89) мм
• Довжина ствола – 280 мм
• Місткість магазину (ленти) – однозарядний
• Зусилля спуску – не більше 5 кгс
• Максимальна дальність пострілу – 400 м
• Мінімальна дальність пострілу – 50 м
• Вага без боєприпасу – 2,2 (2,8) кгБудоваІнформація відсутня.Складання та розбиранняНеповне розбирання проводиться в такій послідовності:
1. Від’єднайте приклад:
– виштовхніть вісь приклада.
2. Від’єднайте бокові накладки:
– відкрутіть гвинти кріплення важеля, відкидання ствола з обох боків гранатомета і від’єднайте лівий і правий важелі відкидання ствола;
– відкрутіть гвинти,, з’єднання накладок лівої і правої і зніміть накладку
праву.
3. Витягніть упор, а потім важіль бойової пружини з бойовою пружиною.
4. Зніміть накладку ліву.
Повне розбирання
Повне розбирання проводьте тільки при сильному забрудненні або тривалому перебуванні в несприятливих погодних умовах.
1. Проведіть неповне розбирання відповідно до вказівок
2. Від’єднайте ствол:
– відкиньте ствол, натиснувши штовхач;
– вибийте вісь ствола і від’єднайте ствол, витягніть пружини від’єднання ствола.
3. Виштовхніть вісь курка, витягніть курок і пружину відбою курка.
4. Виштовхніть вісь спускового гачка і від’єднайте спусковий гачок разом з тягою спускового гачка та пружиною спускового гачка.
5. Виштовхніть вісь важеля відкидання ствола, витягніть штовхач і фіксатор повзуна; защіпку ствола разом з повзуном, а також пружину і напрямну защіпки ствола.ВаріантиФорт-600 – зі складним (на бік) пластиковим прикладом
Форт-600А – зі складним (на бік) телескопічним прикладом
Форт-600-1 – підствольний гранатомет