• hmu@ukr.net
  • +380997717780

Автомати

автомат Калашникова

5,45-мм автомат Калашникова, АК74 (Індекс ГРАУ — 6П20, також зустрічаються назви АК-74, АК 74) — автомат калібру 5,45-мм, розроблений у 1970 році та прийнятий на озброєння в 1974 році. Є подальшим розвитком АКМ. Розробка АК74 пов’язана з переходом на новий малоімпульсний патрон 5,45×39 мм.

Історія створення

Позитивний досвід використання малокаліберного патрона США змусив СРСР почати роботу по розробці аналогічного автоматного патрона, але вже існували пропозиції по розробці малокаліберного патрона. У 1966 році головне ракетно-артилерійське управління видало завдання на розробку нового автомата під калібр 5,60 мм – так позначався калібр малоімпульсного патрона по дну нарізів. Після прийнятого в СРСР вимірі калібру по полях нарізів позначався як 5,45 мм. Даний патрон був розроблений в ЦНИИТОЧМАШ. Зменшення калібру давало зменшення маси патрона більш ніж в 1,5 рази. Значно збільшувалася початкова швидкість кулі, траєкторія польоту стала більш настильній, дальність прямого пострілу збільшувалася приблизно на 100 м, зменшувалися час польоту кулі до мети і її знесення боковим вітром, імпульс віддачі – все це сприяло поліпшенню влучності, особливо при стрільбі чергами. Тобто мова йшла не просто про поліпшення купчастості стрільби, а про загальне підвищення бойової ефективності комплексу «патрон-зброя». Конструкція подовженою кулі дозволила забезпечити поєднання стійкості на траєкторії із забійним дією не гірше, ніж у кулі патрона обр. 1943 р

У конкурсі на новий автомат взяв участь ряд конструкторів і конструкторських груп від Іжевського машинобудівного заводу , ЦНИИТОЧМАШ, Ковровського механічного заводу. На «Іжмаш» опрацьовувалася кілька варіантів малокаліберного автомата. М. Т. Калашников і А. Д. Крякушін створювали його на основі знаходився у виробництві автомата АКМ. З 10 представлених на конкурсні випробування зразків до заключних військових випробувань дійшли: Ковровский автомат СА-006 А. С. Константинова зі збалансованою автоматикою і іжевський автомат А-3 з «класичною» автоматикою. Жорсткі випробування виявили, що зразок А. С. Константинова мав переваги в ефективності стрільби, але по службово-експлуатаційним і виробничо-економічними характеристиками переваги були у А-3. Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 54-29 від 18 січня 1974 року і подальшим Наказом Міністра оборони СРСР№ 49 від 18 березня 1974 року на озброєння був прийнятий новий уніфікований комплекс автомата Калашникова, що включав чотири базові моделі автомата і стільки ж ручних кулеметів. В умовах « гонки озброєнь » можливість швидко поставити нове сімейство зброї на виробництво, спростити його освоєння і експлуатацію у військах грала не останню роль . Нарівні з попереднім, до автоматів був прийнятий новий багнет-ніж із спрощеною формою зміцненого клинка і більш зручною рукояткою.Тактико-технічні характеристики
• Довжина автомата з багнетом – 940 мм
• Довжина стовбура – 415 мм
• Довжина нарізної частини ствола – 372 мм
• Число нарізів – 4
• Ємність магазина – 30 патронів
• Бойова скорострільність одиночними постр. – 40 п/хв
• Бойова скорострільність чергами – 100 п/хв
• Прицільна дальність – 1000 м
• Довжина прицільної лінії – 379 мм
• Маса без багнета, без патронів, з пластмасовим магазином – 3300 г
• Маса зі спорядженим магазином без багнета – 3600 г
• Маса пластмасового магазину – 230 г

• Патрон – 5,45х39
• Маса патрона – 10,2 г
• Маса кулі зі сталевим сердечником – 3,4 г
• Маса заряду – 1,45 г
• Початкова швидкість кулі – 900 м / с
• Довжина патрона – 57 мм
• Довжина гільзи – 39,6 мм
• Довжина кулі – 25,5 мм

• Обсяг камери заряджання – 1,56 см3
• Максимальний тиск газів – 294 МПа (3000 кг / см2)Будова

Основні частини та механізми автомата АК-74.1 – ствол з ствольною коробкою;
2 – дуловий гальмо-компенсатор;
3 – кришка ствольної коробки;
4 – затворна рама з газовим поршнем;
5 – затвор;
6 – поворотний механізм;
7 – газова трубка зі ствольною накладкою;
8 – цівка;
9 – магазин;
10 – штик-ніж;
11 – шомпол;
12 – пенал для приладдя;

Призначення механізмів:Ствол служить для спрямування польоту кулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами, які йдуть зліва вгору направо. Нарізи необхідні для надання кулі обертового руху. Проміжки між нарізами називають­ся полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ствола; в автома­тів він дорівнює 5,45 мм і 7,62 мм. У казенній частині ка­нал гладенький і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу містить патрон і називається патронником.
Ствольна коробка з’єднує частини і меха­нізми автомата, забезпечує закривання каналу ствола затвором і запирання затвора. У ствольній коробці роз­ташований ударно-спусковий механізм. Зверху коробка закривається кришкою.
Прицільний пристрій необхідний для наве­дення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані. Муш­ка загвинчена в полозок, який кріпиться в основі мушки. Кришка ствольної коробки потрібна для за­побігання забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона має ступінчас­тий виріз для проходження відстріляних гільз назовні і для руху рукоятки затворної рами, а позаду – отвір для виступу напрямного стержня поворотного механізму. Кришка утримується на ствольній коробці за допомогою напівкруглого вирізу на колодці прицілу, поперечного паза ствольної коробки і виступу напрямного стержня поворотного механізму.
Приклад і пістолетна рукоятка забезпечують зруч­ність дії автомата при стрільбі. Приклад має антабку для ременя, гніздо для пенала з приладдям і затильник зкришкою над гніздом. У гнізді приклада закріплено пру­жину для виштовхування пенала
Затворна рама з газовим поршнем слу­жить для приведення в дію затвора та ударно-спускового механізму
Затвор служить для досилання патрона у патронник, закривання каналу ствола, розбивання кап­суля і викидання з патронника гільзи патрона
Поворотний механізм необхідний для по­вернення затворної рами із затвором в попереднє по­ложення
Газова трубка із ствольною накладкою призначена для спрямування газового поршня і для за­хисту рук від опіків при стрільбі
Ударно-спусковий механізм призначений для спуску курка з бойового зводу або із зводу авто­спуску, нанесення удару по ударнику, забезпечення ве­дення автоматичного чи одиничного вогню, припинення стрільби, для запобігання пострілів при незапертому зат­ворі і для постановки автомата на запобіжник
Цівка служить для зручності дії з автома­том і захисту рук від опіків
Магазин призначений для розміщення пат­ронів і подачі їх у ствольну коробку
Штик-ніж прикріплюється до автомата перед атакою і призначений для ураження противника в руко­пашному бою, а також використовується як ніж, пилка (для розпилювання металу) і ножиці (для різання дроту
Піхви складаються з підвіски з карабінчи-ками, пластмасового корпусу, упору, виступу-осі.Переваги та недоліки

Переваги– Висока надійність роботи у важких умовах.
– Простота і дешевизна в виробництві.
– У варіантах АК-74М / АК-74М3 – підтримка установки сучасних прицільних і тактичних пристосувань, що, по суті, є способом модернізації автомата , і підтримка дворядних коробчатих магазинів, аналогічних Steyr AUG , виготовлених з ударостійкого пластику, з бічними вставками з прозорого полімеру для візуального контролю кількості боєприпасів в магазині.
– Так як однієї з причин створення АК-74 була зміна калібру використовуваного автоматом патрона з 7,62 × 39 мм на 5,45 × 39 мм , зброя має меншу віддачу і, відповідно, більшу точність стрільби, більш настильну траєкторію польоту кулі.

Недоліки– У порівнянні з М16А2 АК-74 має більш низьку точність стрільби одиночним вогнем (в 1,28 рази внаслідок кращої в 1,44 рази купчастості бою патронів SS109), проте в 1,34-1,43 перевершує при стрільбі чергами, але у М16А2 краще ергономіка і значно підвищилася надійність. У порівнянні з американським карабіном М4A1 , АК-74 має більш низьку точність стрільби одиночним вогнем, зате у АК-74 вище точність при стрільбі чергами.
– У порівнянні з автоматами зі збалансованою автоматикою АЕК-971 , АК-107 / АК-108 , АК-74 має в 1,5-2 рази нижчу купчастість стрільби чергами з нестійких положень.
– З тактичної точки зору, у АК-74 відсутня можливість швидкої зміни стовбура, як у М16 FN SCAR ; а також режим стрільби чергами фіксованої довжини, який пізніше був доданий в автомати «сотої серії” АК101-2, АК102-2, АК103-2, АК104-2, АК105-2 .
– На відміну від західних автоматів з “розламується” ствольною коробкою, в АК-74 знімна кришка ствольної коробки не дає можливості розмістити планки Пикатинни, тому доводиться користуватися кронштейнами типу « ластівчин хвіст », такими, що порушують центрування зброї і збільшують вагу.
– В АК-74 немає можливості зміни режимів вогню однією рукою, як у M4. Відсутня можливість використання зміни напряму викиду гільзи, як у TAR-21 і зміни розташування важеля перезарядження, як у Beretta ARX-160 .Складання та розбирання автомату

Неповне розбирання1. Від’єднати магазин.
2. Перевірити, чи немає патрона в патроннику, для чого відпустити запобіжник униз, поставивши його в положення «АВ» або «ОД», відвести за рукоятку затворну раму назад, оглянути патронник, відпустити рукоятку затворної рами і спустити курок з бойового зводу.
3. Вийняти пенал приладдя з гнізда приклада.
4. Від’єднати шомпол
5. Від’єднати дуловий гальмо-компенсатор за допомогою викрутки
6. Від’єднати кришку ствольної коробки
7. Від’єднати зворотний механізм
8. Від’єднати затворну раму із затвором
9. Від’єднати затвор від затворної рами
10. Від’єднати газову трубку зі ствольною накладкою

Збірка пістолета проводиться в зворотній послідовності.Варіанти АК-74АК-74 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року:
АК-74Н — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУ
АК-74Н2 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУМ
АКС-74 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом

АКС-74 із металевим прикладом:
АКС-74Н — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом і планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУ
АКС-74Н2 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом і планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУМ
АКС-74У — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складним прикладом і скороченою довжиною ствола.Цікаві факти

?Хоч АК-74 і його численні копії розійшлися по світу десятками мільйонів, ця зброя не стало таким же популярним, як АК і АКМ, яких в світі все ще більше, ніж “сімдесят четвірок”.

?Всупереч поширеній думці, саме АК-74 на сьогоднішній день є найбільш простим і дешевим автоматом Калашникова. І АК, і АКМ були складніше у виробництві і, як наслідок дорожче.

?На основі АК-74 було розроблено більше видів зброї, ніж на базі його попередників. РПК-74, “сота серія”, АКС-74У (так, він вважається не модифікацією, а окремою моделлю) і численні цивільні карабіни.

?АК-74 є рекордсменом за кількістю модифікацій. Тут і АК-74Н (нічний, з кріпленням для прицілів), і АКС-74, і суміщений АКС-74Н. Вінцем всього цього став АК-74М, разом замінив всі вищеназвані модифікації.

?Мозамбік, Зімбабве, Буркіна-Фасо і Східний Тимор – всі вони зобразили АК на своїй геральдиці.

?За оцінками журналу Foreign Policy, ціна автомата на «чорному ринку» коливається від 10 доларів в Афганістані до 3, 8 тис. Доларів в Індії. У США автомат Калашникова можна придбати за 70-350 доларів. Військові експерти стверджують, що за ціною одного іжевського АК-74 (експортна ціна – близько $ 100) цілком можна придбати два, а то і три автомати азіатського виробництва.

?У Сомалі автомат Калашникова для багатьох став тим же, що і мережа для рибалки – єдиним знаряддям виробництва. У цій країні, де діє радикальне ісламістське угруповання Аш-Шабаб, дітей за гарне знання Корану навіть нагороджують цією зброєю.

?В Єгипті, на березі Синайського півострова споруджено пам’ятник автомату Калашникова – основної зброї, що зупинив ізраїльську агресію.

?У деяких африканських країнах дітям дають ім’я Калаш – на честь знаменитого автомата.

?У Саддама Хусейна було кілька позолочених автоматів Калашникова. Диктатор нагороджував ними найближчих соратників за особливі заслуги. Коли в квітні 2003-го американські війська увійшли в Багдад, солдати виявили близько двох десятків позолочених одиниць вогнепальної зброї. У покинутому палаці старшого сина Хусейна Удея був знайдений позолочений АК з написом: «Подарунок від президента Саддама Хусейна».

АКС-74У

5,45 × 39 автомат Калашникова складаний укорочений, АКС-74У ( Індекс ГРАУ – 6П26 ) – укорочений варіант автомата АКС74У, був розроблений в кінці 1970 – початку 1980-х років для озброєння екіпажів бойових машин, авіатехніки, розрахунків знарядь, а також десантників. Також він використовується в МВС і охоронних структурах завдяки своїм невеликим розмірам.

Історія створення

Після закінчення Другої світової війни і широкого впровадження в Збройні сили Союзу сімейства стрілецької зброї АК, на озброєнні не залишилося серійних пістолетів-кулеметів.

У 1980 році під маркою АКС-74У (6П26) автомат почав надходити у війська СРСР.

Спочатку на АКС-74У встановили пластмасову пістолетну рукоятку, дерев’яні цівку і ствольну накладку, пізніше, приблизно в 1991 році, на АКС-74У, також як і на інших представників сімейства АК74, дерево замінили стеклонаполненного поліамідом . Пластмасові деталі збільшили зносостійкість і дещо знизили масу автомата. Хоча такі версії цівки і накладки все ж в масу не пішли.Тактико-технічні характеристики
• Калібр – 5,45 мм
• Довжинабез штик-ножа – 940 мм
• Довжина зі складеним прикладом – 700 мм
• Довжина стовбура – 372 мм (нарізна частина)
• Маса (без патронів) – 3,3 кг
• Маса (споряджений) – 3,6 кг
• Патрон – 5,45 × 39 мм
• Скорострільність – 600 пострілів / хв (автоматичний режим)
• Початкова швидкість кулі – 910 м / с
• Прицільна дальність – 700 мБудова

Основні частини та механізми автомата АК-74У.1. Ствол зі ствольною коробкою та кришкою ствольної коробки, з ударно-спусковим механізмом, прицільним пристосуванням, прикладом, що складається і пістолетною рукояткою;
2. Пламегаситель;
3. Затворна рама з газовим поршнем;
4. Затвор;
5. Поворотний механізм;
6. Газова трубка зі ствольною накладкою;
7. Цівка;
8. Магазин;
9. Ремінь.Особливості(плюси та мінуси)

Переваги• Висока мобільність і можливість прихованого носіння;
• Висока проникаюча здатність кулі (в порівнянні з переважною більшістю пістолетів-кулеметів, включаючи такі конструкції персональної самооборони);
• Висока надійність, легкість в очищенні;
• Висока дальність для зброї даного типу. Початкова швидкість кулі (735 м / с проти 400-450 у зразків під 9х19 “парабелум”) вище, ніж у більшості пістолетних боєприпасів, що скорочує час польоту кулі до мети (і величину поправок попередження на рух цілі). Кращий балістичний коефіцієнт (аеродинамічний показник) острооконечной кулі малого діаметра дає менше зниження кулі на траєкторії.
• Уніфікація по боєприпасу і магазинам з основною перебуває на озброєнні моделлю (АК-74), що спрощує логістику (немає необхідності постачання водіїв / танкістів / операторів РЛС інший номенклатурою боєприпасів і магазинів. Актуально тільки для армійського використання
• Уніфікація по ряду вузлів з АК-74 / АК-74с (ударно-спусковий механізм, магазини, відкидний рамковий приклад) здешевлюють виробництво і ремонт.

Недоліки• Досить низька кучність автоматичної стрільби з-за зниження початкової швидкості кулі;
• Невисока прицільна дальність стрільби в порівнянні з повнорозмірним автоматом;
• Невисока зупиняє дію кулі через використання патрона 5,45 × 39 мм в поєднанні з відносно невисокою початковою швидкістю кулі;
• Схильність до швидкого перегріву при тривалій стрільбі чергами; 6-8 магазинів, відстріляних у автоматичному режимі, зазвичай призводять до перегріву стовбура, зниження купчастості, «плювки» і часто до незворотних уражень ствольної коробки (проблема частково вирішується шляхом заміни цівки на вентильований, типу RIS).
• Для застосування в поліцейських завданнях зайва, в порівнянні з пістолетними боєприпасами, пробивальність легких високошвидкісних куль калібру 5,45 мм і велика схильність до рикошетів. Вище ризик отримання поранень сторонніми при застосуванні в місцях масового скупчення людей.
• Для прихованого носіння – стирчить справа рукоять зведення затвора справа і відкидний на ліву сторону приклад збільшують поперечні габарити зброї.
• При застосуванні з ПБС і дозвуковими ппатронамі кінетична енергія кулі нижче, ніж у зразків під патрон 9х39 (ВСС / АС / 9А-91). П

Відмінності від АК-74• укорочений в 2 рази стовбур
• укорочений шток газового поршня
• встановлено спеціальний надульник, службовець розширювальної камерою і полум’ягасником
• кришка ствольної коробки шарнірно прикріплена до ствольної коробки в передній її частині
• установка перекидного цілика на 350 і 500 метрів
• відсутня сповільнювач темпу стрілянини
• хід нарізів зменшилася з 200 до 160 мм (для кращої стабілізації кулі в польоті при короткому стволі)
• мушка в намушнике кріпиться поверх газової камори (на АК-74 стійка мушки – окрема деталь і винесена до дульного зрізу).
• ширина мушки 1,6 мм (у АК-74 – 2 мм)
• через більш короткого цівки неможлива установка підствольних гранатометів ГП-25 / ГП-30
• відсутня можливість приєднання багнет-ножа
• з точки ж зору всіх механізмів, АКС-74У повністю аналогічний АК-74, за винятком обмежувача повороту курка встановленого замість сповільнювач темпу стріляниниСкладання та розбирання автомату

Неповне розбирання автомата виробляють для чищення, змащення й огляду зброї в наступному порядку:– відділення магазину і перевірка відсутності патрона в патроннику;
– витяг пенала приналежності і шомпола з сумки;
– відділення пламегасителя;
– відкриття кришки ствольної коробки;
– відділення поворотного механізму;
– відділення рами затвора із затвором;
– відділення затвора від затворної рами;
– відділення газової трубки зі ствольною накладкою.
Збірка після неповного розбирання здійснюється в зворотному порядку.

Повне розбирання здійснюють для чищення при сильному забрудненні, а також для ремонту в наступному порядку:– неповне розбирання;
– розбирання магазину;
– розбирання поворотного механізму;
– розбирання затвора;
– розбирання ударно-спускового механізму;
– відділення цівки.
Збірка після повного розбирання здійснюється в зворотному порядку.

Влітку (при температурі вище 5 ° C) необхідно використовувати рушничну мастило і РЧС ( р аствор ч істкі з тволов від нагару), а взимку (від +5 ° C до -50 ° C) – рідку рушничну мастило (для змащення й очищення від нагару), ретельно видаливши (промивши всі металеві частини в рідкого рушничного мастилі і обтерев їх чистою ганчіркою) перед цим річну мастило. Для зберігання на складі протягом тривалого часу автомат змащується рідким рушничним мастилом, загортається в один шар інгібітірованной, а потім в один шар парафінованого паперу.Варіанти АК-74У
АКС-74УН2 ( «нічний») – варіант, що відрізняється наявністю планки для кріплення нічного прицілу. Для стрільби в умовах природного освітлення вночі до нього приєднується нічний стрілецький приціл універсальний модернізований (НСПУМ).
АКС-74УБ ( « бесшумний») – варіант для сил спеціального призначення, що відрізняється заміною штатної дульной насадки на різьбу для кріплення глушника (зазвичай ПБС-4 ) і можливістю установки безшумного подствольного гранатомета БС-1М . У такому вигляді автомат утворює безшумний стрілецько-гранатометний комплекс 6С1 «Канарейка».
АКРМ – Версія автомата Калашнікава АКС-74У після заводського ремонту. Сама остання версія Волгоградського заводу.
«Вітрина» – гранатометний комплекс нелетальної дії, що складався на озброєнні спецпідрозділів КДБ СРСР. Його розробка велася напередодні московської олімпіади-80 для вирішення контртерористичних завдань . Створена система пройшла державні випробування 6 липня 1980 року і почала надходити в підрозділи групи «А» .Цікаві факти

?Для членів екіпажів вертольотів які брали участь в бойових діях на території Афганістану існувала спеціальна кобура для АКСУ, так само є в даний момент великий колекційною рідкістю.

?Серед Афганських моджахедів володіння АКСУ вважалося статусним, і говорило про те, що перед вами, як правило, не рядовий член збройних формувань.

?Існував варіант автомата для КДБ у вигляді кейса. Називався такий комплект – «ескорт». Ручка «дипломата» була прикріплена безпосередньо до АКСУ і мала кнопку, при натисканні на яку кейс розкривався і скидався, залишаючи в руках лише утримувану рукоятку і автомат. Сама рукоятка легко знімалася при необхідності, хоча вогонь можна було вести і без її зняття.

АКС-74

(Індекс ГРАУ — 6П21) (рос. 5,45-мм автомат Калашникова со складывающимся вбок металлическим прикладом) — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974, варiант АК-74 з можливістю складати вбік металевий приклад. Створеній спеціально для повітряно-десантних військ. Використовує малоімпульсний набій калібру 5,45×39мм.

Історія створення

Модифікація АКС 74 (індекс 6П21) була прийнята на озброєння одночасно з АК 74 і призначалася, перш за все, для Повітряно-десантних військ.

Автомат відрізняється полегшеним металевим прикладом трикутної форми, що складається вліво і фіксується виступом на лівій стороні стовбурної коробки. Трикутна форма приклада, що складається з двох тяг і плечового упору, забезпечує йому достатню жорсткість. Складений приклад не заважає вести вогонь.

Технологічні і конструктивні зміни вносилися в АК 74 і АКС 74 одночасно. Зокрема, автомати одночасно отримали пістолетну рукоятку, цівка, ствольну накладку і корпус магазина, виготовлені з стеклонаполненного поліаміду чорного кольору. При тій же довжині стовбура балістичні характеристики АКС 74 – ті ж, що у АК 74. Так само автомат АКС 74 має ті ж характеристики скорострільності і використовує ті ж магазини, що і АК 74.Тактико-технічні характеристики
• Калібр – 5,45
• Патрон – 5,45×39
• Маса зброї без патронів – 2,97 кг
• Довжина без багнета: 940/940 мм
• Довжина зі складеним прикладом: – 700 мм
• Довжина ствола: 415/415 мм
• Початкова швидкість кулі – 900 м/с
• Темп стрільби – 600 п/с
• Бойова скорострільність – 40/100 п/с
• Прицільна дальність – 1000 м
• Ємність магазина – 30 пБудова

Основні частини та механізми автомата АКC-74.1 – ствол з ствольною коробкою;
2 – дуловий гальмо-компенсатор;
3 – кришка ствольної коробки;
4 – затворна рама з газовим поршнем;
5 – затвор;
6 – поворотний механізм;
7 – газова трубка зі ствольною накладкою;
8 – цівка;
9 – магазин;
10 – штик-ніж;
11 – шомпол;

Призначення механізмів:Ствол служить для спрямування польоту кулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами, які йдуть зліва вгору направо. Нарізи необхідні для надання кулі обертового руху. Проміжки між нарізами називають­ся полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ствола; в автома­тів він дорівнює 5,45 мм і 7,62 мм. У казенній частині ка­нал гладенький і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу містить патрон і називається патронником.
Ствольна коробка з’єднує частини і меха­нізми автомата, забезпечує закривання каналу ствола затвором і запирання затвора. У ствольній коробці роз­ташований ударно-спусковий механізм. Зверху коробка закривається кришкою.
Прицільний пристрій необхідний для наве­дення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані. Муш­ка загвинчена в полозок, який кріпиться в основі мушки. Кришка ствольної коробки потрібна для за­побігання забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона має ступінчас­тий виріз для проходження відстріляних гільз назовні і для руху рукоятки затворної рами, а позаду – отвір для виступу напрямного стержня поворотного механізму. Кришка утримується на ствольній коробці за допомогою напівкруглого вирізу на колодці прицілу, поперечного паза ствольної коробки і виступу напрямного стержня поворотного механізму.
Приклад і пістолетна рукоятка забезпечують зруч­ність дії автомата при стрільбі. Приклад має антабку для ременя, гніздо для пенала з приладдям і затильник зкришкою над гніздом. У гнізді приклада закріплено пру­жину для виштовхування пенала
Затворна рама з газовим поршнем слу­жить для приведення в дію затвора та ударно-спускового механізму
Затвор служить для досилання патрона у патронник, закривання каналу ствола, розбивання кап­суля і викидання з патронника гільзи патрона
Поворотний механізм необхідний для по­вернення затворної рами із затвором в попереднє по­ложення
Газова трубка із ствольною накладкою призначена для спрямування газового поршня і для за­хисту рук від опіків при стрільбі
Ударно-спусковий механізм призначений для спуску курка з бойового зводу або із зводу авто­спуску, нанесення удару по ударнику, забезпечення ве­дення автоматичного чи одиничного вогню, припинення стрільби, для запобігання пострілів при незапертому зат­ворі і для постановки автомата на запобіжник
Цівка служить для зручності дії з автома­том і захисту рук від опіків
Магазин призначений для розміщення пат­ронів і подачі їх у ствольну коробку
Штик-ніж прикріплюється до автомата перед атакою і призначений для ураження противника в руко­пашному бою, а також використовується як ніж, пилка (для розпилювання металу) і ножиці (для різання дроту
Піхви складаються з підвіски з карабінчи-ками, пластмасового корпусу, упору, виступу-осі.Складання та розбирання автомату

Неповне розбирання1. Від’єднати магазин.
2. Перевірити, чи немає патрона в патроннику, для чого відпустити запобіжник униз, поставивши його в положення «АВ» або «ОД», відвести за рукоятку затворну раму назад, оглянути патронник, відпустити рукоятку затворної рами і спустити курок з бойового зводу.
3. Вийняти пенал приладдя з гнізда приклада.
4. Від’єднати шомпол
5. Від’єднати дуловий гальмо-компенсатор за допомогою викрутки
6. Від’єднати кришку ствольної коробки
7. Від’єднати зворотний механізм
8. Від’єднати затворну раму із затвором
9. Від’єднати затвор від затворної рами
10. Від’єднати газову трубку зі ствольною накладкою

Збірка пістолета проводиться в зворотній послідовності.

Варіанти АК-74
АКС-74Н — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом і планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУ.
АКС-74Н2 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом і планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУМ.
АКС-74У — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом і скороченою довжиною ствола.

АКМ

7,62-мм Автомат Калашникова модернізований (АКМ, Індекс ГРАУ — 6П1) — автомат, прийнятий на озброєння в 1959 році замість автомата АК і є його подальшим розвитком. Крім СРСР випускався також в НДР під назвою MPi-KM.

Історія створення

Ще в березні 1953 року – т. Е. Незабаром після початку масових постачань у війська 7,62-мм автоматів АК і АКС – Управління стрілецького озброєння ГАУ розробило тактико-технічні вимоги на уніфіковані зразки автоматичної зброї – новий автомат і ручний кулемет. При цьому передбачалося зробити базовий автомат легше і поліпшити купчастість його стрільби. У 1956 р пройшли випробування «легких» 7,62-мм автоматів і ручних кулеметів М. Т. Калашникова, Г. А. Коробова, С. Г. Симонова, В. В. Дегтярьова і Г. С. Гаранина. В результаті постановою Ради Міністрів СРСР від 8 квітня 1959 на озброєння був прийнятий «7,62-мм модернізований автомат Калашникова (АКМ)» (індекс 6П1).

АКМ в цілому зберіг схему автомата АК: автоматика з газовим двигуном з довгим ходом поршня, об’єднаного з рамою затвора; замикання каналу ствола поворотом затвора з двома бойовими виступами; розташування поворотного механізму в поздовжньому каналі затворної рами; УСМ, що допускає ведення автоматичного і одиночного вогню і забезпечений прапорцевим неавтоматичним перекладачем-запобіжником; збірка всіх систем і механізмів у ствольній коробці. Варто зазначити, що потужність газового двигуна автоматики в АК та АКМ спочатку визначена надлишкової – разом з вивішених (з великими зазорами) становищем рухомих частин автоматики це дозволяє забезпечити надійну роботу системи навіть в умовах значного забруднення. Але це викликає і збільшення навантаження на систему, сили реакції газової камери, вібрацій.

Якщо в АК використовувалася і штампована ствольна коробка зі сталевим вкладишем, і фрезерується коробка, то в АКМ остаточно утвердилася ствольна коробка, виготовлена ​​з штампованих деталей з використанням зварювання і клепання. Це не тільки зменшило масу, але дозволило на 80% зменшити витрати металу при виготовленні. Міцність легкої кришки ствольної коробки збільшили поперечними ребрами жорсткості.Тактико-технічні характеристики
• Калібр – 7,62х39мм.
• Довжина – 880 мм
• Довжина стовбура – 415 мм
• Вага без магазину – 2.93 кг
• Вага зі спорядженим магазином – 3.60 кг
• Магазин – 30 патронів
• Початкова швидкість кулі – 715 м/с
• Прицільна дальність стрільби – 500 м
• Темп стрільби – 600 п/хв
• Бойова скорострільність – 100 п/хвБудова

Основні частини та механізми автомата АКМ.1 – ствол зі ствольною коробкою;
2 – кришка ствольної коробки;
3 – затворна рама з газовим поршнем;
4 – затвор;
5 – поворотний механізм;
6 – газова трубка зі ствольною накладкою;
7 – цівка;
8 – магазин;
9 – шомполВідмінності від АК
• збільшена прицільна дальність стрільби (з 800 м до 1000 м);
• нова штампована ствольна коробка, завдяки чому зменшена маса автомата;
• піднятий вгору приклад, що наблизило точку упору до лінії стрільби;
• доданий сповільнювач спрацьовування курка, що дозволяє рамі затвора стабілізуватися в крайньому передньому положенні перед черговим пострілом для підвищення стійкості автомата і збільшення купчастості бою;
• підвищена стійкість в горизонтальній площині за рахунок перенесення точки удару затворної рами в передньому положенні з правої сторони на ліву.
• дульний компенсатор, який збільшив точність стрільби з нестійких положень (на ходу, стоячи, з коліна). Замість нього на різьблення можна встановити ПБС або насадку для стрільби холостими патронами;
• введений короткий (клинок 150 мм) багнет-ніж, що знімається, який мав швидше господарсько-побутове, ніж бойове призначення. Замість другого леза він отримав пилку, а в поєднанні з піхвами міг використовуватися для перерізання загороджень з колючого дроту.Складання та розбирання автомату

Неповне розбирання автомата проводиться для чищення, змащення й огляду в такому порядку:- відокремлення магазина і перевірка відсутності набою в набійннику;
– витягнення пенала з приналежністю (у АКМ — з приклада, у АКМС — з кишені сумки для ріжків);
– відокремлення шомпола;
– відокремлення кришки ствольної коробки;
– відокремлення поворотного механізму;
– відокремлення затворної рами із затвором;
– відокремлення затвора від затворної рами;
– відокремлення газової трубки зі ствольною накладкою.
Збирання після неповного розбирання проводиться в зворотному порядку.

Повне розбирання проводиться для чищення при сильному забрудненні, після знаходження автомата під дощем або в снігу, при переході на нове змащення або ремонті в такому порядку:- неповне розбирання;
– розбирання магазина;
– розбирання поворотного механізму;
– розбирання затвора;
– розбирання ударно-спускового механізму;
– відокремлення цівки.
Збирання після повного розбирання проводиться в зворотному порядку.

Влітку (при температурі вище 5 °C) необхідно використовувати збройове мастило і РЧС (розчин чищення стволів від нагару), а взимку (від +5 °C до −50 °C) — рідке збройове мастило (для змащування і очищення від нагару), ретельно видаливши (промивши всі металеві частини в рідкого рушничного мастила і витерши їх чистою ганчіркою) перед цим літнє мастило. Для зберігання на складі протягом тривалого часу автомат змащується рідким рушничним мастилом, загортається в один шар інгібітованого, а потім в один шар парафінованого паперу.Варіанти АКМ
АКМС (Індекс ГРАУ — 6П4) — варіант АКМ зі складаним прикладом. Система кріплення приклада була змінена замість АКС (складався вниз-вперед, під ствольну коробку). Модифікація розроблена спеціально для десантників.
АКМСУ — укорочений варіант АКМ зі складаним прикладом, призначений для спецпідрозділів і повітряно-десантних військ. Був випущений в обмеженій кількості і широкого розповсюдження у військах не отримав. На озброєння офіційно не надходив.
АКМН (6П1Н) — варіант з нічним прицілом.
АКМСН (6П4Н) — модифікація АКМ-Н зі складаним металевим прикладом.
АКМЛ — модифікація АКМ на якому встановлювалися: щілиноподібний полум’ягасник замість штатного компенсатора АКМ (полум’ягасник розроблений спеціально для комплексу «Л» і відрізняється від полум’ягасників СВД і ПК/ПКМ), Прицільна планка форми з кріпленням типу «ластівчин хвіст» для установки прицілів НВВ −3 і НСП-3А. Маса стрілецького комплексу АКМ-Л з прицілом і без патронів — 6255 г. існує модифікація зі складаним прикладом.
АК-103 — Розроблений в 1990-х роках. Були внесені зміни, які були також раніше внесені при виробництві АК-74М. Автомат виконаний із складаним прикладом. У конструкції застосовані сучасні матеріали. Приклад, магазин, цівка, ствольна накладка і пістолетна рукоятка виготовлені з пластмаси і мають високу ударостійкість і стійкістю до зовнішніх впливів. На автоматах є бічна планка для установки оптичних і нічних прицілів. На АК-103 передбачені посадочні місця для приєднання 40-мм підствольного гранатомета або багнета-ножа. Дулове гальмо забезпечує високу купчастість автоматичної стрільби за рахунок зменшення відведення автомата від точки прицілювання і зниження енергії віддачі при пострілі. Має калібр 7,62×39 мм, аналогічний АКМ. MPi-KM (нім. Mashinenpistole-Kalaschnikow modernisiert) — точна копія радянського АКМ. Випускався в двох варіантах.Цікаві факти

?«Обкатку» новий автомат пройшов у В’єтнамі. Як відзначали американці, автомат радянського виробництва, яким були озброєні загони в’єтконгівців, проявив себе як зброя куди більш надійне, ніж примхлива штурмова гвинтівка Ml6 (яка також проходила бойове хрещення на В’єтнамської війні). Автомат АКМ мав магазин на 30 патронів (Ml6 була 20-зарядної), швидше перезаряджався і мав меншу кількість механізмів, які зазвичай заїдають під час стрілянини. Спеціалізовані американські журнали часу війни у ​​В’єтнамі писали: «Цей карабін (по їх класифікації АК вважався автоматичним карабіном. – Прим, авт.) Настільки хороший, що американські солдати, яким пощастило захопити АК в бою, продовжують користуватися ним, розраховуючи на трофейні боєприпаси. .. »

?Автомат АКМ, подібно АК-47, має складну версію АКМ С, на яку встановлюється металевий приклад, що складається вниз.

Форт-221

Штурмова гвинтівка «Форт-221» калібру 5,56х45 та 5,45х39 мм – особиста автоматична зброя, призначена для ураження противника на відстані до 500 метрів.

Історія створення

TAR-21 (англ. Tavor Assault Rifle-21 — штурмова гвинтівка «Тавор» XXI століття) або «Тавор» — модель сучасного ізраїльського автомата калібру 5,56 мм, що випускається концерном Israel Military Industries. Назва автомата походить від гори Тавор, на півночі Ізраїлю, що згадується в Старому Завіті.В Україні з 2009 року випускаються модифікації TAR-21 — Форт-221, Форт-222, Форт-224. Виробник — НВО «Форт». Замовник — підрозділи спеціального призначення СБУ, СЗР і МВС.

У 1993 році командуванням ЦАХАЛу було прийнято рішення про заміну застарілого автомата Galil на американську М16, однак за кілька місяців до цього концерн Israel Military Industries (нині Israeli Weapons Industries) в ініціативному порядку почав роботу над новою зброєю під патрон 5,56×45 мм. Проект був визнаний перспективним і роботи над ним були продовжені незважаючи на закупівлю американських автоматів.

Розробка IMI була вперше представлена публіці в середині 1990-х років під позначенням «М-203». Пізніше, щоб уникнути плутанини з однойменним підствольним гранатометом, автомат був перейменований в AAR (англ. Advanced Assault Rifle — прогресивна штурмова гвинтівка). Ще через деякий час зброї було присвоєно остаточна назва Tavor TAR 21. На відміну від ряду інших зразків відповідної компанії новий автомат не був переробкою або модернізацією іншої зброї.

Військові випробування TAR-21 відбулися наприкінці 1990-х-початку 2000-х років. Були виявлені деякі недоліки автомата: ненадійність, труднощі при зміні магазину в позиції лежачи, занадто товсте пістолетне руків’я, неточний приціл. У 2004 році доопрацьований варіант TAR-21 поступив на озброєння деяких частин силових структур Ізраїлю.

В кінці 2009 року кабінет міністрів України видає указ про прийняття на озброєння прикордонних військ, СБУ та зовнішньої розвідки штурмової гвинтівки TAR-21, кулемета Negev і снайперської гвинтівки модифікації Galil, які виробляються на НВО «Форт» за ліцензією Israeli Weaponary Industries.

Штурмова гвинтівка «Форт 221» — автоматична гвинтівка калібру 5,56×45 мм призначена для ураження живої сили противника на відстані до 500 метрів. Гвинтівка скомпонована по системі буллпап, що дозволило значно знизити габарити зброї, не зменшуючи довжину ствола. В свою чергу, завдяки корпусу, зробленого з ударостійкого пластику армованого сталлю, вдалось значно знизити вагу.

Виробник також пропонує модифікацію з подовженим стволом та сошками — «Форт-222» і укорочену модифікацію призначену для бійців спецпідрозділів «Форт-224», а також пістолет-кулемет на основі «Форт-224», який розрахований на патрон 9×19 мм «Парабелум».

Усі моделі автоматичних гвинтівок можуть бути укомплектовані тактичним ліхтарем, лазерним цілевказівником, оптичним прицілом з 3-х або 4-х кратним збільшенням, приладом нічного бачення.Тактико-технічні характеристики
• Калібр – 5,56х45
• Загальна довжина – 645 мм
• Висота – 300 мм
• Ширина – 92 мм
• Довжина стовбура – 375 мм
• Вага з порожнім магазином – 3,9 кг
• Маса зі спорядженим магазином – 4,3 кг
• Місткість магазину – 30 патронів
• Зусилля спуску – 2,5-4,5 кг
• Початкова швидкість польоту кулі – 890 м/с
• Темп стрільби – 500-1000 п/хвБудова

Основні частини та механізми автомата Форт-221.1. Компенсатор;
2. Ствол;
3. Рукоятка зведення;
4. Мушка;
5. Передня антабка;
6. Коліматорний приціл Форт М5;
7. Цілик;
8. Планка Пікатінні;
9. Кришка вікна викидання гільз;
10. Фіксуючий штифт кришки прикладу;
11. Кришка прикладу;
12. Важіль затворної затримки;
13. Стопорні штифти ударно-спускового механізму;
14. Магазин;
15. Важіль фіксації магазина;
16. Перемикач режимів стрільби;
17. Пістолетна рукоятка з запобіжною скобою;
18. Спусковий гачок;
19. ЦівкаСкладання та розбирання автомату
Неповне розбирання може бути проведене в польових умовах без використання будь-яких інструментів, для чого достатньо:
– виштовхнути з’єднувальний стержень, що знаходиться у верхній задній частині приклада за допомогою патрона
– потім потиличник прикладу на шарнірі відкидається назад-вниз, і рама затвора в зборі витягується назовніВаріанти Форт-221
TAR-21 — стандартна версія.
GTAR-21 — під стволом мається підготовка під кріплення для встановлення 40-мм гранатомета.
CTAR-21 (Commando TAR) — компактна версія з укороченим стволом для сил спеціальних операцій.
MTAR-21 (Micro TAR) — найкомпактніший варіант зі стволом довжиною 330 мм, спусковий скобою звичайного розміру і зміненим цівкою. Використовується як зброя самооборони (Personal Defense Weapon по західній термінології) екіпажів транспортних засобів і може бути перероблений в пістолет-кулемет калібру 9 мм шляхом заміни ствола, затворної групи та встановлення спеціального адаптера в приймач для магазинів.
STAR-21 (Sharpshooter TAR) — снайперська версія з сошками і оптичним прицілом.
TC-21 (Tavor Carbine) — самозарядний укорочений варіант для цивільного ринку.
Tavor 7 — представлений в листопаді 2017 року варіант під набій 7,62×51 мм НАТО. Карабін буде доступний замовникам з початку 2018 року. Довжина карабіну складає 28,4 дюйми, вага — 9 фунтів.Цікаві факти

?«Обкатку» новий автомат пройшов у В’єтнамі. Як відзначали американці, автомат радянського виробництва, яким були озброєні загони в’єтконгівців, проявив себе як зброя куди більш надійне, ніж примхлива штурмова гвинтівка Ml6 (яка також проходила бойове хрещення на В’єтнамської війні). Автомат АКМ мав магазин на 30 патронів (Ml6 була 20-зарядної), швидше перезаряджався і мав меншу кількість механізмів, які зазвичай заїдають під час стрілянини. Спеціалізовані американські журнали часу війни у ​​В’єтнамі писали: «Цей карабін (по їх класифікації АК вважався автоматичним карабіном. – Прим, авт.) Настільки хороший, що американські солдати, яким пощастило захопити АК в бою, продовжують користуватися ним, розраховуючи на трофейні боєприпаси. .. »

?Автомат АКМ, подібно АК-47, має складну версію АКМ С, на яку встановлюється металевий приклад, що складається вниз.